Zaměstnanci budou za dobu nemoci od července dostávat víc peněz. Plánované zrušení karenční doby poslanci zamítli, takže již od července bude zaměstnavatel platit náhradu od prvního dne nemoci.
Zvýšené náklady má zaměstnavatelům částečně kompenzovat snížené pojistné o 0,2 procentního bodu, které platí zaměstnancům na nemocenské pojištění. Budou tedy odvádět 2,1 % místo současných 2,3 %.…
Podnikáte a nejste si jistí, co vše se dá považovat na daňově uznatelné náklady? Trošku vám v tom pomůžeme.
Co je vlastně daňově uznatelný náklad? Jedná se o výdaj, který je vynaložený na dosažení, zajištění a udržení zdanitelných příjmů. Je nutné prokázat, že takový náklad opravdu vznikl a to nejčastěji fakturou, smlouvou…
Pomaličku se nám blíží termín podání přiznání k dani z příjmu. Přiznání je možné podat jak v listinné podobě tak i elektronicky. Ale jsou výjimky, kdy je nutné podat pouze elektronicky a to u těch poplatníků, kteří mají zpřístupněnu datovou schránku nebo zákonem uloženou povinnost mít účetní závěrku ověřenou auditorem.
Pro elektronické zaslání daňových přiznání je…
Byla schválena novela o dani z nabytí nemovitých věcí. Jejím cílem je rozšířit stávající osvobození od daně z nabytí nemovitých věcí v případě prvního úplatného nabytí vlastnického práva k jednotce v bytovém domě také na jednotky v rodinných domech.
Díky novele se rozšíří okruh majitelů novostaveb, kteří budou osvobozeni od této daně.
Záměrem novely je sjednocení osvobození jednotek vymezených dle stavebních předpisů v bytových domech a rodinných…
V dnešní době spousta lidí má několik zaměstnání nebo také může pracovat pro jednoho zaměstnavatele, ale má u něj víc pracovněprávních vztahů.
Pokud chce tedy zaměstnanec vykonávat práci v rámci vícero pracovněprávních vztahů, ať už u jednoho, nebo více zaměstnavatelů, tak by on i zaměstnavatel měli vždy pamatovat na povinnosti stanovené zákonem.
Nejprve se podíváme, jak je to s více pracovněprávními vztahy u jednoho zaměstnavatele. V tomto případě zaměstnanec nesmí…
Pokud jste zaměstnaní, můžete požádat svého zaměstnavatele o roční zúčtování daně a to do 15. 2. 2019. V opačném případě, pokud jste měli zdanitelné příjmy, máte povinnost podat daňové přiznání. Dnes si řekneme, jaké slevy na dani můžete uplatnit a za jakých podmínek.
1. Základní sleva na poplatníka
Nárok na daňovou slevu…
Dnes byla zahájena nová verze datových schránek. I nová verze je i nadále propojena s Portálem občana i elektronickým občanským průkazem a měla by být plně použitelná i z mobilních zařízení.
Přihlásit se do datové schránky tak půjde nejen heslem, které lze získat při jejím zřízení na kterémkoliv Czech POINTu, ale nově také s pomocí občanky. Zruší…
Pomalu se nám blíží termín pro podání přiznání k dani z nemovitých věcí za rok 2018. Tento termín je stanoven na 31. ledna 2019.
A koho se tento termín týká? Jedná se o všechny poplatníky, kteří v roce 2018 nově nabyli do svého vlastnictví pozemek, zdanitelnou stavbu nebo bytovou či nebytovou jednotku.
Také ti…
Bankrot, jedna z nejčastějších nočních můr podnikatelů, ale i s tím musí podnikatelé počítat.
Za rok 2018 bylo dle insolventního zákona vyhlášeno nejméně bankrotů firem což je nejméně za 11 let.
Během roku 2018 bylo vyhlášeno 649 bankrotů obchodních společností. V porovnání s rokem předchozím klesl počet bankrotů obchodních společností o 120, tedy o 16 %.
Počet bankrotů podnikatelských subjektů v posledních…
Jako každý rok i letos dojde ke změnám v oblasti DPH. Změna se týká sazby DPH u pozemní (s výjimkou dopravy lyžařskými vleky) a vodní hromadné pravidelné přepravy osob z 15 % na 10 %.
Novela zákona o DPH totiž zatím nebyla vyhlášena ve Sbírce zákonů, účinnosti nabyde až 15. dnem po jejím vyhlášení, které by mělo nastat v průběhu ledna.…
Už jste někdy slyšeli o příležitostném příjmu? Jedná se o nárazový výdělek, který, pokud splníte zákonem dané podmínky, nemusíte danit. Zároveň si jej mohou podnikatelské odečíst od nákladů. A co si pod pojmem příležitostný příjem představit jedná se o tyto činnosti:
A máme tu nový rok a v dnešním článku si řekneme jaké povinnosti má mzdová účetní po skončení kalendářního roku.
1. Zpracování mzdových listů, rekapitulace mezd a odvodů za jednotlivé měsíce
V první řadě je nutné zpracovat mzdové listy za každého zaměstnance, který byl ve společnosti v daném roce zaměstnán. Mzdové listy slouží jako podklad pro roční zúčtování…
Už se vám někdy stal pracovní úraz a věděli jste, že máte nárok na náhradu platu? Od roku 2019 bude tato náhrada za ztrátu výdělku zvýšena o 3,4%.
Náhrady představují rozdíl mezi průměrným výdělkem poškozených zaměstnanců před vznikem škody a výdělkem po pracovním úrazu nebo po zjištění nemoci z povolání, který zahrnuje i případný invalidní důchod poskytovaný z téhož důvodu.
Zvýší se…
Blíží se nám konec roku a pomalu už začínáme přemýšlet nad účetní závěrkou. Dnes vám chceme ukázat, jak je možné optimalizovat daně.
1. Nákup kancelářských potřeb
Kancelářské potřeby jsou pro provoz firmy většinou nezbytné, a proto jde o plně uznatelné náklady. Jen je třeba dát si pozor, aby uváděné náklady odpovídaly…
Už jste slyšeli o e-neschopenkách? Měli by být zavedeny od roku 2020 a měli by ulevit jak zaměstnavatelům, lékařům, ale i zaměstnancům.
Elektronizace dočasných pracovních neschopností je rozdělena do tří etap.
1. Nová informační služby pro zaměstnavatele
Od 1. ledna 2019 zavádí Česká správa sociálního zabezpečení novou informační službu pro zaměstnavatele. Prostřednictvím portálu ČSSZ bude…
Slyšeli jste již o povinnosti zapsání skutečných majitelů právnických osob? Od 1. ledna 2018 nabyla účinnosti část zákona č. 368/2016 Sb., zaměřeného na opatření proti legalizaci výnosů z trestné činnosti a financování terorizmu. Tato aktuální novela provádí směrnici Evropského parlamentu a Rady o předcházení využívání finančního systému. Pro tyto účely byla…
Vláda schválila zvýšení minimální mzdy což je nejnižší přípustná výše odměny, kterou je zaměstnavatel povinen poskytnout zaměstnanci za práci v pracovním poměru a v právních vztazích založených dohodami o pracích konaných mimo pracovní poměr.
V případě dohod se však hovoří pouze o minimální hodinové mzdě, nikoli o měsíční mzdě. Minimální mzda se pro rok 2018 zvýší ze…
Podnikáte jako OSVČ, tak to vás v příštím roce čekají změny v platbách pojištění. Udělali jsme pro vás takový malý soupis toho co vše je potřeba zaplatit nastavit apod.
1. Důchodové pojištění
Je nutné zaplatit mimořádnou zálohu na důchodové pojištění (v dosavadní výši jak platíte dosud – letos činila minimální záloha 2.189Kč, v termínu od 21. do…
V České Republice je momentálně celkem 485 908 registrovaných firem, z toho 459 608 jsou společnosti s ručením omezeným a 26 300 akciových společností.
Podle průzkumů je mezi společnosti 21,5% spících „eseróček“ a u „akciovek“ 15,7 %.
Patří sem většinou firmy zabývající se těmito obory: Podpůrné činnosti pro podnikání, Činnosti cestovních agentur a cestovních kanceláří, Zprostředkování nespecializovaného velkoobchodu…
Člověk prochází celý život určitým vývojem a rozvojem, stává se účastníkem situací a stavů, které ho více či méně ovlivňují a mají větší či menší dopad na jeho pocitové vnímaní a psychickou pohodu. Stavy, které nejsou definovány jako nemoci, ale spíše pocity, které ovlivňují spokojenost člověka, můžeme označit pojmem: syndromy. Často…