Volné pozice/Kariéra | Blog | Pro média | Kontakt | |

Zůstaňte informovaní

Přihlašte se k odběru článků, rozhovorů a novinek od New Wave Service zdarma.

New Wave Service nebude sdílet Váš e-mail s žádnou jinou organizací a umožní Vám kdykoliv se odhlásit.

Zpřísněné podmínky hypoték

Chystáte si pořídit vlastní bydlení, ale nemáte dostatek finančních prostředků a jedinou možností je hypotéka? To byste si měli pospíšit, ČNB plánuje zpřísnit pravidla.

Od 1. října by neměla banka schválit hypotéku žadateli, který by pak měsíčně splácel víc než 45 procent svých čistých příjmů.

Pokud si hodláte pořídit byt v Praze měli byste mít příjem okolo 60tisíc korun čistého, v Brně pak okolo 43 tisíc.

O něco lépe jsou na tom pak ti, kteří by chtěli starší byt ve velkých městech nebo jakýkoli byt v menším krajském městě. Ale i na 75metrový panelákový byt v Praze je nutné mít měsíční příjem 39 tisíc korun čistého.

Pokud se jedná o rodinu, kde jeden člen pobírá průměrnou mzdu a druhý je doma s dítětem na rodičovské dovolené těžko na hypotéku dosáhnou.

Přitom ve většině měst se novostavby stále zdražují, v Praze průměrný velký byt stojí více jak 6,5 milionu.

Do splátky, která nesmí přesáhnout 45 procent čistých měsíčních příjmů, se nepočítá jen samotná hypotéka, ale jakákoli jiná splátka půjčky - ať už třeba leasing na auto, kreditní karta nebo spotřebitelský úvěr. 

Pokud tedy rodina chce hypotéku se splátkou 15 tisíc korun měsíčně, musí mít příjem 33 300 korun čistého měsíčně. Pokud ale kromě toho už ze dřívějška splácí třeba spotřební úvěr za 2,5 tisíce měsíčně, zvýší se požadovaná výše čistého měsíčního příjmu domácnosti na 38 850 korun.Výpočty vycházejí z 80% hypotéky s úrokovou sazbou 2,51 %. 

Nově oznámila ČNB i druhé doporučení. To se označuje jako DTI a určuje, že si žadatel nesmí půjčit větší částku, než je devítinásobek jeho čistého ročního příjmu.


Kategorie: Článkyblog comments powered by Disqus