Volné pozice/Kariéra | Blog | Pro média | Kontakt | |

Zůstaňte informovaní

Přihlašte se k odběru článků, rozhovorů a novinek od New Wave Service zdarma.

New Wave Service nebude sdílet Váš e-mail s žádnou jinou organizací a umožní Vám kdykoliv se odhlásit.

5 věcí, které vás v začátku podnikání nenapadnou a mohou vás překvapit

  • 0

Představy, se kterými začínáte podnikat, se od reality často liší. Dozvíte se pět věcí, které vám nemusí při startu přijít na mysl a mohou vás zaskočit.

Zřejmě každý by rád ze své minulosti některé věci změnil a podnikatelský život v tom není výjimkou. Přestože osobní zkušenost nejde zcela zastoupit, z cizích příběhů si lze vzít ponaučení. Přečtěte si, co by zkušení živnostníci udělali jinak, kdyby znovu začínali, na které věci při svém podnikatelském startu ani nepomysleli a co je v podnikání překvapilo a zaskočilo.


Důležitost cash-flow

Mít dostatek finanční hotovosti na pravidelné i nepravidelné provozní výdaje patří přitom mezi nejdůležitější věci, na které byste měli na začátku pamatovat. První překvapení pro mě bylo udržovat k dispozici dostatek finančních prostředků pro nákupy materiálu, pohonných hmot a další výdaje.

Začínající podnikatelé potřebu likvidity často podceňují a domnívají se, že se stačí zaměřit na hospodářské výsledky. Disponovat dostatečnou finanční rezervou je přitom minimálně stejně důležité. Cash-flow navíc často hraje roli při žádostech o úvěr, kdy se banky právě na dostatek cash-flow dívají. Nejde ale jen o problém živnostníků, jak nedávno ukázal průzkum Asociace malých a středních podniků ČR, pouze 52 % tuzemských firem plánuje a řídí své cash flow.


Nesolventnost obchodních partnerů

S výše zmíněnou “nutností” úzce souvisí i další skutečnost, se kterou řada podnikatelských nováčků nepočítá. Tím překvapením je nesolventnost řady obchodním partnerů, se kterými se podnikatel, orientující se především na B2B byznys, během své činnosti setká. Pokud v rámci svého podnikání nenarazíte na nikoho, kdo by vám vůbec nezaplatil fakturu či se s platbou o několik měsíců opozdil, můžete hovořit o obrovském štěstí. Nebrala jsem si striktně od všech klientů zálohy, z čehož jsem po pár nemilých zkušenostech s neplatiči rychle vystřízlivěl. Teď již vím, že zálohu je nutno brát striktně od všech, nejlépe ve výši 100 %.


Potřeba vlastní provozovny

Mnoho podnikatelů také uvedlo, že kdyby znovu začínali, zajistili by si dopředu vlastní provozovnu a neprovozovali by živnost v pronájmu. Důvod je nasnadě – výše nájmů, která podle nich šplhá do nebezpečných výšek. Jenže zdaleka ne každý živnostník má vlastní prostory, ve kterých by mohl podnikat. Řešením může být kombinace podnikat ve vlastním domě. Opět však platí, že luxus vlastní provozovny ve vlastním době si může dovolit jenom malá část živnostníků.


Nutnost správného time managementu

Že především v počátcích stráví živnostník prací denně více času než “zaměstnaneckých” 8 hodin, počítá asi každý. Většina podnikatelů tráví prací denně více než 10 hodin. Zhruba každý sedmý (15 %) dokonce denně dělá 13 hodin a více. Stejně tak průzkum ukázal, že pouze 10 % živnostníků si dopřává volné víkendy. Zbylých 90 % o sobotách a nedělích pracuje buď pravidelně každý týden, či aspoň několikrát do měsíce. Průměrná délka volna tuzemského podnikatele OSVČ činí 2,4 týdne ročně.

Ačkoli podnikatelé vesměs tvrdí, že pracují tolik kvůli tomu, aby se uživili, někteří z nich přiznávají, že jim pracovní dobu protahuje (nebo protahoval) špatný time management. Mezi základy time managementu patří nutnost stanovit si své osobní a pracovní cíle a priority. Time management navíc neřeší pouze co, kdy a jak dělat, ale též otázku, proč danou činnost vůbec dělat.

Jak správě sestavit plán na pracovní den a zvládnout time management se dozvíte na našem blogu ve starším článku.


Množství administrativy

A na závěr upozornění na fakt, o kterém každý ví, a přesto každého realita překvapí. Řeč je o velikosti byrokratické zátěže a “oblíbeného” papírování. Politici se sice neustále kasají tím, jak administrativu pro podnikatele snižují, v reálu však musí každý živnostník strávit papírováním desítky až stovky hodin ročně. Právě množství administrativy překvapilo v začátcích velkou část oslovených živnostníků. 

Kategorie: Články







blog comments powered by Disqus