Volné pozice/Kariéra | Blog | Pro média | Kontakt | |

Zůstaňte informovaní

Přihlašte se k odběru článků, rozhovorů a novinek od New Wave Service zdarma.

New Wave Service nebude sdílet Váš e-mail s žádnou jinou organizací a umožní Vám kdykoliv se odhlásit.

Pozastavení živnosti

Nedaří se vám v podnikání nebo jste si našli jinou práci a potřebujete pozastavit živnost. Poradíme vám jak na to. Pokud chcete živnost přerušit tak tuto skutečnost nemáte povinnost ohlašovat na živnostenském úřadě. Povinnost máte pouze při pozastavení živnosti a to konkrétně na tyto úřady: Českou správu sociálního zabezpečení (ČSSZ), zdravotní pojišťovnu a finanční úřad. 

Přerušení živnosti je potřeba nahlásit na ČSSZ do 8 dnů, na zdravotní pojišťovnu také do 8 dnů a na finanční úřad do 15 dnů. Pokud byste neoznámili přerušení živnosti mohlo by se Vám stát, že budete mít stále povinnost platit zálohy na sociální a zdravotní pojištění, v případě, že byste tyto zálohy platit přestaly a přerušení živnosti neohlásili, můžou po vás úřady vymáhat mimo záloh i penále.

Hned jak živnostník svou živnost přeruší a nevykonává jinou výdělečnou činnost, není povinen dál platit zálohy na sociální pojištění. U zdravotního pojištění je však povinen minimální zálohy platit jako osoba bez zdanitelných příjmů. Pokud za něj tedy nehradí zálohy na zdravotní pojištění stát.

Přesto, že byla povinnost informovat živnostenský úřad zrušena, vyplatí se ho přeci jen navštívit. Funguje zde totiž tzv. centrální registrační místo. Zde může použít jednotný registrační formulář (JRF), kterým může živnostník oznamovací povinnost vyřídit najednou.

Dále je možné využít dvoustránkový změnový list JRF, kterým lze ohlásit změny všech údajů příslušným úřadům, nejen živnostenskému úřadu.

Kategorie: Článkyblog comments powered by Disqus