Volné pozice/Kariéra | Blog | Pro média | Kontakt | |

Zůstaňte informovaní

Přihlašte se k odběru článků, rozhovorů a novinek od New Wave Service zdarma.

New Wave Service nebude sdílet Váš e-mail s žádnou jinou organizací a umožní Vám kdykoliv se odhlásit.

Pět oborů, ve kterých raději nezkoušejte podnikat

  • 0

Podnikání je nekonečný proces střídání úspěchů a neúspěchů. Zde se dočtete o 5 odvětví, ve kterých vám investici peněz a času rozhodně nedoporučujeme.

Chcete začít podnikat a zvažujete, v jakém oboru máte největší šanci na úspěch? Dejte si především pozor na módní vlny a přehnaný optimismus, který stál už za nejednou podnikatelskou tragédií. To, že někdo slaví v nějakém oboru úspěch, ještě neznamená, že peníze v něm vyděláte i vy.

Slevové servery

Jednou za čas se vždy objeví nový podnikatelský nápad, který po úspěchu první vlaštovky většinou odstartuje vlnu pronásledovatelů. Problémem těchto následovníků je však to, že velká část z nich přichází se svým projektem pozdě. Zpravidla zprovozní svojí verzi podnikání v daném oboru ve chvíli, kdy začíná být odvětví přehnáno a oni tedy nemají šanci na dlouhodobý úspěch.

Ukázkovým příkladem takového druhu podnikání jsou slevové servery. Ještě nedávno se psalo, že slevových serverů existuje kolem sta. V současnosti se již hovoří o několika stovkách a další stále přibývají. Do oboru se navíc pustili i velcí internetoví hráči, kteří mají v zádech kromě financí i portály s obrovskou návštěvností. Přesto ani tito giganti se svými slevovými servery úspěchy zrovna neslaví. Stačí se podívat na počet prodaných kuponů u jejich nabídek, které málokdy překročí pár desítek. Pokud jste tedy drobný podnikatel, který hledá obor, kde by mohl začít, na slevové servery raději zapomeňte. 

Prodej potravin

Dalším oborem, kde kvůli těžké konkurenci máte jen malou šanci uspět, tvoří obchody s potravinami. Z jedné strany vás drtí supermarkety, kterým nemůže cenově konkurovat prakticky žádný malý podnikatel, na druhé straně sítě menších obchodů těžící z dlouhé otevírací doby a šikovné lokace. Aby toho nebylo málo, tak zbylou část trhu maloobchodu s potravinami (respektive ovocem a zeleninou) obsadila vietnamská menšina, které mají problém konkurovat i zmiňované řetězce menších prodejen.

Doprava

Mezi obory, které nelze v současnosti pro start podnikání doporučit, se řadí i doprava. Právě oblast dopravy a logistiky totiž patří v Česku k nejrizikovějším.

Obor dopravy je riskantní hlavně v období hospodářského poklesu, kdy se v něm o to hůře projevuje kombinace nízkých rozdílů a značných fixních nákladů. Dopravce navíc dále postihly různé legislativní změny a zvýšení poplatků a daní, například spotřební daň z pohonných hmot či mýtné.  

Zemědělství

Podobně jako dopravě se také, pokud možno, vyhněte podnikání v zemědělství. Jak vyplývá z odborných analýz, činnost v zemědělství si v oblasti rizika příliš nezadá s dopravou. Evropské zemědělství jako celek ztratilo konkurenceschopnost v podstatě již dávno a při životě ho drží především systém nákladných dotací.

Pokud však přesto chcete ve farmářském odvětví začít podnikat, zaměřte se spíše na farmářské trhy, které se těší stále větší oblibě. V tomto případě se však většinou nejedná o plnohodnotný byznys, ale spíše o přivýdělek. Stejně tak se dá zvážit podnikání v oblasti bio zemědělství, jehož produkty se Češi již naučili pravidelně odebírat a vyhledávat.

Pohostinství

Sen mnohých mladistvých „vlastnit restauraci“ se v případě realizace může rychle změnit v noční můru. Nutno přiznat, že Češi budou asi vždy národem, kterému bude časté posezení v restauracích vlastní. Stavět však podnikání na tom, že s minimální námahou a náklady budete mít vždy dostatek zákazníků, se už mnoha restauratérům stalo osudným. Ani v dennodenně narvaných restauracích nejde o milionové zisky a řada z nich podniká doslova na hraně výdělečnosti. Pokud plánujete otevřít restauraci, musíte do začátku počítat s poměrně velkými investicemi a především s pravidelnými fixními náklady. 

Kategorie: Článkyblog comments powered by Disqus