Volné pozice/Kariéra | Blog | Pro média | Kontakt | |

Zůstaňte informovaní

Přihlašte se k odběru článků, rozhovorů a novinek od New Wave Service zdarma.

New Wave Service nebude sdílet Váš e-mail s žádnou jinou organizací a umožní Vám kdykoliv se odhlásit.

7 filmů, ze kterých můžete čerpat ispiraci pro vaše podnikání

  • 0

Inspiraci pro podnikání můžete získat i prostřednictvím těchto filmů:

1) Sociální síť (The Social Network, USA 2010, režie D. Fincher)

Čtyři roky starý film o vzniku Facebooku, největší sociální sítě světa, a tom, že cesta na vrchol bývá vykoupená osobními prohrami, mnohdy i ztrátou blízkých přátel a především naděláním spousty nepřátel. Film sleduje příběh Marka Zuckerberga, zakladatele Facebooku, a to od jeho studií na Harvardu, kde se myšlenka sociální sítě urodila, až po soudní procesy, kterým musel čelit.

Odkaz: http://www.csfd.cz/film/262711-the-social-network/

2) Wall Street (Wall Street, USA 1987, režie O. Stone)

Filmová klasika konce osmdesátých let s Michaelem Douglasem a Charliem Sheenem v hlavních rolích, která vydělala na tržbách přes 51 milionů dolarů. Režisér Oliver Stone vložil do filmu morální poselství, že chamtivost se nevyplácí a že etika patří i do světa velkého byznysu. Film však sklidil kritiku za to, že ponižuje prostředí Wall Street a vykresluje ho v příliš negativním světle. Hlavní hrdina, burzovní makléř Bud Fox (Charlie Sheen), se snaží uspět ve finančním světě. Přitom se setká s bohatým a bezohledným obchodníkem Gordonem Gekkem (Michael Douglas), který se stane jeho „rádcem a průvodcem“. Motto Gordona Gekka zní, že chamtivost je dobrá, a řídí se jím za každou cenu. Fox se tak pod vlivem Gekka dopustí podvodu, zneužije důvěrných informací od svého otce, až je nakonec za své počínání zatčen. Fox si poté uvědomí, že peníze nejsou vše a pomůže dostat do vězení Gordona Gekka.

Odkaz: http://www.csfd.cz/film/8764-wall-street/

3) Letec (The Aviator, USA, Japonsko,  Německo 2004, režie M. Scorsese)

Mezi klíčové filmy o podnikání lze zařadit i oskarový film Letec od Martina Scorseseho. V hlavní roli zde zazářil Leonardo di Caprio, který ztvárnil Howarda Hughese, leteckého průkopníka, režiséra i producenta, ropného magnáta a majitele aerolinek. Hughes je zarputilý muž mnoha tváří i talentů, který se snaží se svou malou společností Trans World Airlines konkurovat velkému hráči Pan American Airlines. Přestože nešlo o lehký boj a Hughes se několikrát ocitl na okraji psychických sil, nikdy se nevzdal. Z filmu si lze odnést ponaučení nebát se postavit velkému konkurentovi. 

Odkaz: http://www.csfd.cz/film/71530-letec/

4) Štěstí na dosah (The Pursuit of Happyness, USA 2006, režie G. Muccino)

Chris Gardner (Will Smith), otec tříčlenné rodiny, se snaží najít zaměstnání, které by dokázalo uživit jeho rodinu. Matka jeho syna nevydrží psychický tlak a zanechá Gardnera s malým synem. Gardner posléze dostane šanci přihlásit se na praxi do prestižní společnosti, která se zabývá obchodováním s akciemi. Přestože z počátku nedostává žádné peníze, kvůli čemuž skončí na čas i bez přístřeší, na stáži vytrvá. Navzdory překážkám, těžké konkurenci ostatních stážistů, kteří mají lepší vzdělání a věk, dokáže ve výběrovém řízení zvítězit. Do toho dokáže stále být milujícím a starostlivým otcem. Film především ukazuje velkou sílu poctivého přístupu, zdravého rozumu a pracovní morálky. 

Odkaz: http://www.csfd.cz/film/221903-stesti-na-dosah/

5) Jerry Maguire (Jerry Maguire, USA 1996, režie C. Crowe)

Také další film v sobě nese kromě jiného ponaučení o tom, že „s poctivostí nejdál dojdeš". Sportovní agent Jerry Maquire v podání Toma Cruise dostane padáka poté, co zanechá svých bezcitných praktik a začne jednat poctivým způsobem. Ze všech hráčů, které dříve zastupoval, mu zbude průměrný hráč amerického fotbalu Rod Tidwell. Jerry však krizi nepodlehne a založí svoji vlastní sportovní agenturu, kde se rozhodne chovat podle férových pravidel. Začátky, jako ve většině amerických filmů, nejsou lehké, avšak Jerry Maquire všechny problém překoná a na konci filmu září štěstím a spokojeností. Jak film připomíná všem podnikatelům, podnikání není snadné, ale dělat to, v co věří, patří vždy mezi správnou volbu.

Odkaz: http://www.csfd.cz/film/11708-jerry-maguire/

6) Baby boom (Baby boom, USA 1987, režie Ch. Shyer)

Mezi sedmičku vybraných filmů se dostala i komedie z roku 1987 s názvem Baby boom. Hlavní hrdinka J.C. Wiattová (Diane Keaton) patří mezi úspěšné podnikatelky, pro které tvoří práce jediný smysl života. Vše se ale změní ve chvíli, kdy J.C. dostane do opatrovnictví Elizabeth, malou dceru bratrance Andrewa, který s manželkou zahynul při autonehodě. Vzhledem k tomu, že ve městě nedokáže její náročnou kariéru s dítětem skloubit, přestěhuje se na venkov. Zde založí podnik, kde prodává dětské jablečné šťávy. J.C. díky tomu poznává, že pracovní úspěch se dá spojit se šťastným rodinným životem, chce to však nebát se změn.

Odkaz: http://www.csfd.cz/film/15936-baby-boom/

7) Piráti ze Silicon Valley (Pirates of Silicon Valley, USA 1999, režie M. Burke)

Film o počátku soupeření dvou počítačových gigantů, společností Apple a Microsoft, potažmo jejich zakladatelů Steva Jobse (Noah Wyle) a Billa Gatese (Anthony Michael Hall). Přestože má film smyšlený scénář, krásně poodhaluje intenzivní soupeření mezi dvěma schopnými podnikateli. Vzhledem k tomu, jak si v současnosti obě firmy stojí, plyne z filmu jednoznačné ponaučení, že konkurence pomáhá rozvoji byznysu.

Odkaz: http://www.csfd.cz/film/31875-pirati-ze-silicon-valley/

Kategorie: Článkyblog comments powered by Disqus